BHL var på Toy Fair NY, og i slutten av mars spurte vi den amerikanske foreningen, The Toy Association, noen spørsmål om tollsatser. Greg Ahearn er president og direktør i foreningen og tok seg tid til å besvare oss.
Tallene i teksten er ikke justert for da satsene faktisk ble lansert 2. april denne uken.
Nederst i artikkelen har vi tatt med Trump-administrasjonens plansje med «Reciprocal Tariffs», altså gjensidige tollsatser.


Hvordan ser The Toy Association og leketøysindustrien generelt på utfordringene med tollsatser?

– Den amerikanske leketøysindustrien er avgjørende for innovasjon og økonomisk vekst i den globale industrien, og setter alltid barns sikkerhet først. Den nylig innførte 20 prosent tollen på kinesiske varer (og truende tollsatser på import fra Canada og Mexico som trer i kraft 2. april) vil øke leketøysprisene, true arbeidsplasser i leketøysindustrien, og kan åpne dørene for flere ikke-godkjente leker på markedet, forklarer Ahearn.

– Leketøysprodusenter og distributører må enten absorbere disse kostnadene eller velte dem over på forbrukerne, noe som gjør det vanskeligere for små bedrifter å lykkes, samtidig som det begrenser forbrukernes tilgang til rimelige produkter.
Når prisene på trygge og testede leker stiger, kan det også bidra til at familier kjøper uregulerte, potensielt farlige kopileker fra uautoriserte, ulovlige selgere, noe som setter barns helse og sikkerhet i fare.

Hvordan jobber The Toy Association med å engasjere seg med amerikanske myndigheter angående virkningen av tollsatser?

Ahearn forteller at The Toy Association har vært i kontinuerlig dialog med kongressledere og tjenestemenn i Det Hvite Hus for å sikre at leketøysindustriens stemme blir hørt tydelig.

– Toll på import fra Mexico og Canada ble utsatt til 2. april, og vi fortsetter å argumentere for en mer selektiv tilnærming til toll, og understreker at leker bør unntas, da de er avgjørende for barns utvikling.

Uten noen unntaksprosess på plass for tollen for øyeblikket, jobber vi med å øke bevisstheten om den betydelige skaden de vil forårsake, og presser på for en revisjon av politikken. Gitt at leketøysindustrien bidrar med 157,5 milliarder dollar årlig til den amerikanske økonomien og støtter nesten 700.000 arbeidsplasser, oppfordrer vi myndighetsledere til å prioritere barns sikkerhet og små bedrifters ve og vel.

Hvordan påvirkes markedene i EU, Storbritannia og vi av disse tollsatsene?

– EU og Storbritannia, samt andre markeder rundt om i verden, vil møte indirekte effekter fra tollsatsene på grunn av forsyningskjedens globale natur. Det vil bli ringvirkninger, spesielt fra økte produksjonskostnader og potensielle endringer i forsyningskjedene. For eksempel står Mexico, den nest største leketøysprodusenten, overfor en 25 % toll som trer i kraft 2. april, noe som kan føre til høyere priser på amerikanske leker produsert der, og påvirke både amerikanske forbrukere og internasjonale markeder, avslutter Greg Ahearn.

I etterkant av 2. april

Etter at Trump presenterte sin administrasjons tollsatser onsdag 2. april postet Greg Ahearn noen håpefulle kommentarer på LinkedIn med fokus på muligheten at leketøy uteblir fra de meldte tollsatsene mellom amerikanske og nøkkelpartnere i bransjen. Dette gjenstår selvfølgelig å se bli til virkelighet.

Det levner ingen tvil at dette har slått ned som en bombe verden over, ikke minst på globale aksjemarkeder, hvor det torsdag 3. april ble radert bort 22 billioner dollar (på amerikansk: 22 trillion dollars).

 

#KeepToysTariffFree #HoldLekerTollfrie

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Motta nyheter fra leketøybransjen.

 

Påmelding

You have Successfully Subscribed!